Rzemieślnicza nauka zawodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izba Rzemieślnicza w Radomiu zapewnia obsługę  i pomoc administracyjną w zakresie szkolenia uczniów tj.:

– zawieranie umów i udzielanie informacji związanych z młodocianymi pracownikami
– składnie wniosków o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
– składanie wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników

W przypadku zainteresowania i w razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny – Dział Szkolenia- kom.  517 433 577.

 

Uczyć się i pracować

Uczeń podejmujący decyzję o nauce zawodu w zakładzie rzemieślniczym podpisuje z pracodawcą uprawnionym do szkolenia umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Umowa jest podpisywana w organizacji (np. Izbie Rzemieślniczej), której członkiem jest szkolący pracodawca/rzemieślnik.

Izba Rzemieślnicza jest też organizacją sprawującą nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych lub z jej upoważnienia cech.

 

§  5.  [Termin zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu]
1.

Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera pracodawca z młodocianym w terminie przyjęć kandydatów do branżowych szkół I stopnia.

2.

Jeżeli młodociany nie dokształca się w branżowej szkole I stopnia, umowa o pracę, o której mowa w ust. 1, może być zawarta w innym terminie.

Kodeks pracy Dział IX – Zatrudnianie młodocianych 2024

Dział IX Kodeksu pracy, traktujący o zatrudnianiu młodocianych pracowników, składa się z sześciu rozdziałów.

Rozdział I zawiera przepisy ogólne. Definiuje, kim jest osoba młodociana i na jakich warunkach wolno ją zatrudniać.

Rozdział II traktuje o zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę w celu przygotowania zawodowego. Można znaleźć w nim informacje o tym, co powinna zawierać umowa o pracę z osobą młodocianą, a także, kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy zawartej w celu przygotowania zawodowego.

Rozdział III traktuje o dokształcaniu młodocianych pracowników. Zawiera informacje o obowiązkach pracodawcy związanych z dokształcaniem się wynikających z zatrudniania osób poniżej 18. roku życia. W rozdziale IIIA można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące zatrudniania młodocianych w celu innym niż przygotowanie zawodowe.

Rozdział IV zawiera przepisy o szczególnej ochronie zdrowia młodocianych pracowników. Kodeks pracy nakłada na pracodawcę szereg obowiązków wynikających z zatrudnienia osoby młodocianej poniżej 18. roku życia związanych m.in. z przestrzeganiem dobowego wymiaru czasu pracy i prawa do nieprzerwanego wypoczynku.

Rozdział V zawiera informacje o urlopach wypoczynkowych osób młodocianych. Określa obowiązki pracodawcy wynikające z zatrudnienia osoby młodocianej, która pobiera naukę w szkole.

Rozdział VI traktuje o rzemieślniczym przygotowaniu zawodowym osób młodocianych.

 Rzemieślnicza nauka zawodu

Nauka zawodu w rzemiośle realizowana jest w systemie dualnym – składa się z dwóch integralnych części: praktycznej, realizowanej w procesie pracy w firmie rzemieślniczej oraz dokształcania teoretycznego, które może być realizowane w branżowej szkole pierwszego stopnia lub na kursie dokształcającym (forma pozaszkolna).

Nauka trwa 36 miesięcy i może ją rozpocząć osoba, która ukończyła szkołę podstawową, jest w wieku pomiędzy 15 a 18 rokiem życia oraz posiada zaświadczenie od lekarza medycyny pracy stwierdzające, że praca w wybranym zawodzie nie zagraża jej zdrowiu (osoby, które nie ukończyły 15 lat mogą być zatrudnione ale po uzyskaniu dodatkowej pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej).

Badania lekarskie

Zgodnie z art. 201 Kodeksu pracy młodociany pracownik podlega wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym już w czasie zatrudnienia.

W przypadku młodocianego pracownika absolwenta szkoły podstawowej, który nie ukończył 15 lat, do zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego dodatkowo wymagana jest opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 Wykaz prac wzbronionych młodocianym

Zakaz zatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych w myśl art. 204 §1 Kodeksu Pracy ma na celu ochronę zdrowia fizycznego i psychicznego młodocianych oraz zapewnienie, aby wykonywana przez młodocianych praca nie miała ujemnego wpływu na ich rozwój. Wykaz prac wzbronionych jest zawarty w Obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Obejmuje on prace, przy których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i niebezpieczne, oraz prace szczególnie uciążliwe i zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu.

Zatrudnienie młodocianych pracowników dozwolone jest wyłącznie przy pracach objętych programem praktycznej nauki zawodu. Z uwagi na szczególną prawną ochronę pracy młodocianego ustalono listę rodzajów pracy przy, których zabronione jest zatrudnianie młodocianych.

Lista rodzajów prac wzbronionych zawarta jest w załączniku do rozporządzenia.

Ustalono jednocześnie odstępstwa i zezwala się na zatrudnienie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac wzbronionych młodocianym, pod warunkiem, że są one niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego młodocianych (rodzaje prac zawarte w załączniku do rozporządzenia). Zatrudnienie przy pracach wzbronionych, które mogą być wykonywane w zakresie przygotowania zawodowego nie może mieć charakteru stałego i powinno ograniczyć się do czynności podstawowych, niezbędnych do odbycia przygotowania zawodowego.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160001509

Wynagrodzenie

Uczniowi, pracownikowi młodocianemu przysługuje prawo do wynagrodzenie za pracę. Wysokość miesięcznego wynagrodzenia jest zróżnicowana i w zależności od roku nauki wynosi:

I rok nauki nie mniej niż 8%

II rok nauki nie mniej niż 9%

III rok nauki nie mniej niż 10% 

przyuczenie nie mniej niż 7%

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (ogłasza prezes GUS).

Refundacja wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne od refundowanych wynagrodzeń

Refundacja wypłacana jest w trakcie trwania nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Uzyskanie jej jest możliwe po złożeniu przez pracodawcę wniosku o zawarcie umowy w/w sprawie do centrum edukacji i pracy młodzieży OHP właściwego ze względu na miejsce odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego samodzielnie albo za pośrednictwem naszej Izby.

Wniosek powinien zawierać m. in. wykaz imienny młodocianych pracowników, na których chce podpisać umowę o refundację. Do wniosku należy dołączyć oprócz dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań zawodowych i pedagogicznych osób prowadzących przygotowanie zawodowe (oryginały lub poświadczone kopie) umów o pracę z młodocianymi, zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, informacje określone w przepisach o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Wniosek o zawarcie umowy dotyczący młodocianych, którzy dokształcają się w formach szkolnych, pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszająca pracodawców może złożyć w centrum edukacji OHP w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 15 listopada każdego roku.

Wniosek o zawarcie umowy dotyczący młodocianych, którzy nie dokształcają się w formach szkolnych lub dotyczący młodocianych, którzy kontynuują naukę zawodu u nowego pracodawcy w czasie trwania roku szkolnego, w związku z rozwiązaniem umowy w określonych w przepisach przypadkach, składa się w terminie od 1 do 20 dnia każdego miesiąca.

Pracodawca zatrudniający młodocianych może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłacanych młodocianym oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

– zatrudnia młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482 z późn. zm.),

– pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego tj. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 z późn. zm.).

Urlopy

Wymiar urlopu wypoczynkowego młodocianego nie jest zależny od stażu pracy i wynosi w roku kalendarzowym 26 dni roboczych niezależnie od dodatkowych dni wolnych od pracy:

W pierwszym roku nauki przysługuje 38 dni roboczych (12 dni urlopu po 6 miesiącach pracy oraz 26 dni urlopu po przepracowaniu roku).

Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.

Natomiast z chwilą ukończenia 18 lat, jeżeli prawo do urlopu młodociany uzyskał przed ukończeniem 18 lat, wymiar urlopu w tym roku kalendarzowym ulega zmniejszeniu do 20 dni (wykorzystanie urlopu wcześniej, przed ukończeniem 18 lat, w wymiarze 26 dni roboczych możliwe jest za zgodą pracodawcy, ponieważ to on udziela urlopu).

Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych.

Młodociany ma prawo ubiegać się o urlop bezpłatny (ale nie więcej niż 2 miesiące łącznie z urlopem wypoczynkowym, jeżeli jest uczniem szkoły)

Kodeks Pracy, Rozdział V, Art. 205.

Podstawy programowe kształcenia w zawodach

Podstawa programowa określa wiedzę i umiejętności, które powinien nabyć uczeń w wybranym zawodzie podczas trzyletniego okresu nauki.

Na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji udostępniono podstawy programowe dla wszystkich zawodów nauczanych w szkole, gdzie można zapoznać się z szczegółowym zakresem nauki:

https://www.ore.edu.pl/2019/08/podstawa-programowa-ksztalcenia-w-zawodach-2019/

 

Przedłużenie / skrócenie czasu trwania nauki zawodu

realizowanej na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego

Podstawa prawna:

– 12, ust.1 i 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 2010 z późń. zm.):

„§ 12.4) 1. Jeżeli młodociany dokształcający się w branżowej szkole I stopnia nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej lub nie ukończył szkoły, pracodawca, na wniosek młodocianego, albo izba rzemieślnicza, na wniosek pracodawcy będącego rzemieślnikiem i młodocianego, może przedłużyć czas trwania nauki zawodu, nie więcej jednak niż o 12 miesięcy, w celu umożliwienia dokończenia nauki w szkole, a w innych uzasadnionych przypadkach nie więcej niż o 6 miesięcy.

  1. Pracodawca, na wniosek młodocianego, a jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik – izba rzemieślnicza, na wniosek pracodawcy będącego rzemieślnikiem i młodocianego, może wyrazić zgodę na skrócenie czasu trwania nauki zawodu, nie więcej jednak niż o 12 miesięcy, jeżeli młodociany nie dokształca się w branżowej szkole I stopnia.”

 

Opłata za egzamin czeladniczy pracownika młodocianego

Koszty egzaminu w pierwszym wyznaczonym terminie pokrywa pracodawca.

Podstawa prawna:

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 2010 z późń. Zm.):

„6.19) Pracodawca zatrudniający młodocianych:

1) pokrywa koszty przeprowadzenia egzaminów, o których mowa w ust. 2–4, zdawanych w pierwszym wyznaczonym terminie;

2) może pokryć koszty egzaminu poprawkowego”

 

Dofinansowania kosztów kształcenia

Dofinansowanie kosztów kształcenia wypłacane jest po zakończeniu przygotowania zawodowego młodocianego pracownika, które odbywało się na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, oraz jeżeli:

– pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania;

– młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał:

* w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem – egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz. U. z 2018 r. poz. 1267 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 1495)

* w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem – egzamin zawodowy;

* młodociany pracownik ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami, o których mowa wyżej.

 

ZAŚWIADCZENIA – NAUKA ZAWODU

Zaświadczenie o realizacji nauki zawodu – pracodawca

Zaświadczenie o ukończeniu kursu pracownika młodocianego

Zaświadczenie o ukończeniu praktycznej nauki zawodu

Zaświadczenie ukończenia przyuczenia do wykonywania określonej pracy

Oświadczenie mistrza szkolącego – kurs teorii zawodowej

 

UMOWY O PRACĘ W CELU PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO

Zał. nr 2 I Wzór umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego_lipiec 2024

Zał. nr 3 II Wzór umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego_lipiec 2024

Zał. nr 4 III Wzór umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego_lipiec 2024

Zał. nr 1 Oświadczenie o niekaralności_lipiec 2024

Wniosek o przedłużenie umowy

Wniosek o skrócenie umowy

 

Skip to content