ZREALIZOWANE WAŻNIEJSZE PROJEKTY N/IZBY
Na przełomie 2022/2023 Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu uzyskała dofinansowanie na realizację projektu w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła:
Edycja 2022:
Zadanie nr 1: Wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych (numer umowy 125/PIR/Z1/2022, wartość dofinansowania 57.215 zł).
Zadanie publiczne pt. „RADOMSKA IZBA NA MIARĘ XXI WIEKU”
W ramach projektu:
- Został zakupiony sprzęt komputerowy:
- 3 laptopy z oprogramowaniem i programem antywirusowym
- Niszczarka do dokumentów
- Urządzenie wielofunkcyjne
- Została dostosowana strona internetowa Izby do wymogów dostępności zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1 AA
- Zostało przeprowadzone doradztwo gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła
- Zostało przeprowadzone szkolenie dla przedstawicieli organizacji rzemieślniczych, Zarządu Izby oraz kadry pracowników Izby w zakresie kompetencji marketingowych, w tym pozyskiwania funduszy zewnętrznych
- Zostały zawarte porozumienia partnerskie na rzecz rozwoju kształcenia dualnego.
- W 2022 roku Izba przeprowadziła egzaminy czeladnicze w 4 zawodach: betoniarz zbrojarz, murarz, dekarz i posadzkarz dla 48 uczestników w ramach projektu „Zawodowy krok w przyszłość”” z Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu. Projekt był realizowany przez Gminę Miasta Radomia w ramach: Priorytet X „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działanie 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.1 „Doskonalenie zawodowe uczniów”
- W 2021 roku jako wykonawca – Izba przeprowadziła egzaminy czeladnicze w 4 zawodach: betoniarz zbrojarz, murarz, dekarz i posadzkarz dla 48 uczestników w ramach projektu „Zawodowy krok w przyszłość”” z Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu. Projekt był realizowany przez Gminę Miasta Radomia w ramach: Priorytet X „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działanie 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.1 „Doskonalenie zawodowe uczniów”
- W latach 2017 – 2018 jako wykonawca – Izba przeprowadziła egzaminy czeladnicze w 6 zawodach: betoniarz zbrojarz, brukarz, dekarz, malarz tapeciarz, murarz-tynkarz i posadzkarz dla 144 uczestników w ramach projektu „Dobry Fachowiec” z Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu. Projekt był realizowany przez Szkołę w ramach: Priorytet X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.4 Kształcenie i doskonalenie zawodowe osób dorosłych.
- Od 2013 do 2016 – Izba współpracowała ze ZRP przy realizacji projektu „3xśrodowisko” – „Trzy kampanie integrujące przedsiębiorstwa sektora MŚP i ich otoczenie w działaniach na rzecz ochrony środowiska”. Projekt został przygotowany z myślą o małych i średnich firmach. Podstawowym celem projektu było wsparcie przedsiębiorców we wprowadzaniu zmian pozwalających uczynić ich firmy proekologicznymi. Było to możliwe dzięki oszczędnościom w wykorzystywaniu energii, wody, papieru i innych surowców. Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie REFA Wielkopolska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Edukacji Ustawicznej „Transfer” i ZRP. Pracownik Izby pełnił funkcję Animatora Edukacji Ekologicznej w projekcie.
- W latach 2013-2015 – jako wykonawca – Izba przeprowadziła 400 egzaminów mistrzowskich w ramach projektu „Mistrzowska Firma” w ramach POKL Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.
- W latach 2012 – 2013 – jako wykonawca – Izba przeprowadziła egzaminy czeladnicze w 4 zawodach: dekarz, glazurnik, malarz tapeciarz, cieśla dla 96 uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu w ramach projektu „Dobry zawód – lepsza przyszłość; zajęcia dla uczniów/uczennic radomskich szkół zawodowych w latach 2011-2013”. Projekt był realizowany przez Urząd Miejski w Radomiu, W-ł Edukacji, Sportu i Turystyki w ramach POKL, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
- W latach 2010-2011 – jako wykonawca – Izba przeprowadziła 60 egzaminów czeladniczych i 300 egzaminów mistrzowskich w ramach projektu „Potwierdzenie kwalifikacji zawodowych – sukces na rynku pracy” w ramach POKL, Działanie 9.3 Upowszechnianie formalnego kształcenia ustawicznego.
- W latach 2009-2011 – jako lider Izba zrealizowała projekt dla 300 osób pn. „Mam zawód i uczę zawodu”. Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII – Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie.
Celem projektu była pomoc w zdobyciu uprawnień instruktora praktycznej nauki zawodu osobom wykonującym zawody rzemieślnicze.
* W latach 2009 – 2011– Izba współpracowała ze ZRP przy realizacji projektu „Skuteczni eksperci=efektywny dialog” – POKL, Priorytet V – Dobre rządzenie, Działanie 5.5 – Rozwój dialogu społecznego, Poddziałanie 5.5.2 – Wzmocnienie uczestników Dialogu Społecznego. Pracownik Izby pełnił funkcję Koordynatora Regionalnego w projekcie.
* W 2005 roku – jako wykonawca Izba przeprowadziła dla 19 osób kurs barmańsko-kelnerski z obsługą bankietów i przyjęć okolicznościowych zorganizowany w ramach projektu „Twoja Wiedza – Twój Sukces” w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Priorytet 1, Działanie 1.5, Schemat B.
Celem kursu było zapoznanie uczestników z niezbędną wiedzą teoretyczną oraz nabycie umiejętności praktycznych potrzebnych do wykonywania zawodu: barman, kelner, obsługa przyjęć okolicznościowych i cateringu.