Izba Rzemieślnicza dla osób, które utraciły oryginał w/w dokumentów sporządza duplikat świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 4.
Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 16 kwietnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U. 2024 r. poz. 600), s. 10.
DRUK DUPLIKATU
Duplikat ma moc oryginału i może być wystawiony ponownie (§ 30 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych).
Izba rzemieślnicza sporządza duplikat świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego na podstawie protokołu egzaminu, o którym mowa w § 25 ust. 1, oraz odpowiednio księgi wieczystej i rejestru, o których mowa w § 25 ust. 6. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.
Izba rzemieślnicza wydaje duplikat wyłącznie w przypadkach: utraty świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego albo zniszczenia dokumentu w takim stopniu, że stał się on nieczytelnym lub narusza wizerunek izby rzemieślniczej, która wydała taki dokument.
Z wnioskiem o wystawienie duplikatu świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego może wystąpić wyłącznie osoba, która uzyskała go w wyniku pozytywnie zdanego odpowiedniego egzaminu. W celu uzyskania duplikatu świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego właściciel oryginału, który utracił dokument lub dokument uległ zniszczeniu – zwraca się do izby rzemieślniczej, która wydała oryginał dokumentu i:
- składa pisemny wniosek o wydanie duplikatu (wzór w załączniku)
- przedstawia dokument potwierdzający tożsamość, jako właściciela dokumentu,
- zwraca zniszczony dokument w przypadku wniosku o wydanie duplikatu zniszczonego świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego,
- przedstawia dowód opłaty za wydanie duplikatu – wysokość opłaty reguluje ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2023 r. poz. 2111).
Wniosek o wydanie duplikatu (wraz z załącznikami) można złożyć do właściwej izby rzemieślniczej drogą pocztową wraz z opłaconą przesyłką zwrotną (co najmniej list polecony) lub elektronicznie.
Izba rzemieślnicza sporządza duplikat bez zbędnej zwłoki nie później, niż w terminie 30 dni od daty otrzymania wniosku o wydanie duplikatu (zgodnie z postanowieniami art. 35 i 36 ustawy kodeks postępowania administracyjnego) pod warunkiem, że przedłożony wniosek zawiera wymagane informacje, dokumentacja niezbędna do wystawienia duplikatu znajduje się w posiadaniu izby rzemieślniczej oraz została przekazana opłata za wydanie duplikatu. W przypadku, gdy przedłożony wniosek nie jest kompletny, albo nie zawiera wymaganych danych, izba rzemieślnicza telefonicznie lub pisemnie wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Jeżeli mimo wezwania wniosek nie zawiera niezbędnych informacji, albo osoba zainteresowana nie dostarczy oryginału uszkodzonego świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego – izba nie wydaje duplikatu.
Duplikat izba rzemieślnicza sporządza na zasadach określonych w § 30 Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 16 kwietnia 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz.U. 2024 poz. 600). W przypadku gdy w załącznikach nr 1–3 do rozporządzenia określono wzór dokumentu, który jest zgodny z wzorem obowiązującym w dniu wydania oryginału dokumentu, duplikat wydaje się na druku według wzoru obowiązującego dla tego dokumentu określonego odpowiednio w załączniku nr 1–3 do rozporządzenia.” W przypadku gdy w załącznikach nr 1–3 do rozporządzenia nie określono wzoru dokumentu, który był by zgodny z wzorem obowiązującym w dniu wydania oryginału dokumentu, którego duplikat ma być wydany, duplikat wydaje się na blankiecie duplikatu (symbol IRz – D/1) według wzoru określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia. Na duplikacie umieszcza się informacje zgodne z treścią oryginału danego dokumentu. Na duplikacie nie umieszcza się fotografii. Na pierwszej stronie duplikatu u góry umieszcza się wyraz „Duplikat”, a na końcu dokumentu dodaje wyrazy „oryginał podpisali” i wymienia nazwiska osób, które podpisały oryginał dokumentu, którego duplikat jest wydawany, lub stwierdza nieczytelność podpisów oraz wpisuje się datę wydania duplikatu i opatruje odciskiem pieczęci urzędowej – w przypadku duplikatu świadectwa czeladniczego i dyplomu mistrzowskiego albo pieczęci izby rzemieślniczej – w przypadku duplikatu zaświadczenia o zdaniu egzaminu sprawdzającego.
Jeżeli brak jest dokumentacji przebiegu egzaminu lub nie jest ona wystarczająca do wystawienia duplikatu, odtworzenie oryginału świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego może nastąpić na podstawie przepisów o odtworzeniu dyplomów i świadectw ukończenia nauki, w drodze postępowania sądowego.
Duplikat izba rzemieślnicza wydaje za pokwitowaniem, który odbierany jest osobiście przez osobę zainteresowaną lub przez inne osoby posiadające pisemne upoważnienie osoby zainteresowanej. Duplikat może być przesłany drogą pocztową na wskazany we wniosku adres (list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru).
Opłata za wydanie duplikatu w wysokości równej kwocie opłaty skarbowej od legalizacji dokumentu wynosi 26 zł. – płatna na konto: Bank PEKAO S.A. nr: 10 1240 5703 1111 0010 8681 5625 lub w kasie izby.
Wniosek o wydanie duplikatu (wraz z załącznikami) można złożyć osobiście lub przesłać do właściwej izby rzemieślniczej drogą pocztową.